Doliną Prądnika - spacer 30.08
01.09.2015 08:45@Kasia [ ]
W niedzielę 30.08 spacerowaliśmy po malowniczej Dolinie Prądnika. Nasz spacer zaczęliśmy od obejrzenia Dworku Białoprądnickiego oraz pobliskiego parku.
Na początku spaceru poznaliśmy historię Prądnika Białego, o którym pierwsze wzmianki są z XII wieku. Na obszarze tym było wiele młynów, w tym pierwszy w Polsce młyn papierniczy. Przy Dworku Białoprądnickim podziwialiśmy bardzo okazały buk oraz robinię, która kwitnie na biało.
Z Dworku ruszyliśmy aleją wzdłuż której rosły lipy. Na ich liściach obserwowaliśmy larwy miniarek, które żerują we wnętrzu liścia wygryzając miąższ. W miejscach tych liść staję się przeźroczysty. Pani botanik jako ciekawostę powiedziała, że drewno lip jest miękkie, dzięki temu często było wykorzystywane w rzeźbiarstwie. W Kościle Mariackim Ołtarz wyrzeźbiony przez Wita Stwosza powstała właśnie z tego gatunku drzewa.
W dlaszej części spaceru dotarliśmy do rzeki - Prądnik, zwanej również Białuchą, ze względu na jej charakterystyczną mleczną barwę, spowodowaną występującymi u jej źródła skałami wapiennymi. Poziom wód Prądnika jest stale dość wysoki, nawet w czasie suszy, ponieważ woda ta wypływa z głębi ziemi.
Przechodząc przez mostek w Parku Białoprądnickim spotkaliśmy grupę kaczek krzyżówek. Na terenie Parku poznaliśmy także więzy, olchy oraz wierzbę białą.
Wędrując dalej wzdłuż Prądnika oglądaliśmy dwa gatunki niecierpków, pochodzących z Azji, sprowadzonych do Polski w celach ozdobnych. Jako roślina inwazyjna, szybko się rozprzestrzeniły i obecnie rosną wzdłuż wielu rzek.
Następnie przeszliśmy przez mostek, pod którym przepływała Bibiczanka, która stanowi główny dopływ Prądnika.
Za ulicą Górnickiego rozpoczął się Użytek ekologiczny "Dolina Prądnika", który został utworzony w 2008 roku.
Spacerując wzdłuż rzeki obserwowaliśmy kolejne gatunki roślin m. in. chmiel, bez czarny, kielisznik zaroślowy, winobluszcz.
Mimo upalnej pogody, wędrówka wzdłuż zimnego Prądnika okazała się bardzo przyjemna.
Projekt jest współfinanasowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Patronat medialny:
Fundacja Rozwoju
Gmin Polskich
adres biura:
ul. Halicka 10/11
31-036 Kraków
pokój nr 110
biuro@frgp.pl
adres siedziby:
ul. Mazowiecka 104A/36
30-023 Kraków
tel. +48 791 934 343,
+48 600 446 561